COVID-19 pandemija atnešė daug pokyčių į mūsų gyvenimus, o vakcinacija tapo pagrindiniu ginklu kovoje su šia liga. Taigi, svarbu suprasti, kiek laiko galioja COVID vakcinų suteikta apsauga ir kada žmonės turėtų pasikonsultuoti su medicinos specialistais dėl papildomų dozių ar revakcinacijos.
COVID-19 vakcinų tipai ir jų efektyvumas
COVID-19 vakcinos skirstomos į kelias kategorijas, kiekviena iš jų turi skirtingas ypatybes ir veikimo trukmę. Pagrindiniai vakcinų tipai apima:
mRNA vakcinos
Moderna ir Pfizer-BioNTech yra mRNA vakcinos, kurios įvedamos dviem dozėmis. Šios vakcinos buvo sukurtos remiantis naujausiomis technologijomis ir yra veiksmingos užtikrinant apsaugą nuo sunkios COVID-19 ligos formos. Tyrimai rodo, kad po dviejų dozių mRNA vakcinos veiksmingumas gali viršyti 95%, tačiau laikui bėgant apsauginis poveikis gali šiek tiek sumažėti.
Adenovirusinės vakcinos
Johnson & Johnson ir AstraZeneca yra pavyzdžiai adenovirusinių vakcinų, kurios paprastai yra skiriamos viena arba dviem dozėmis. Šios vakcinos taip pat efektyvios užkertant kelią sunkioms COVID-19 ligos formoms ir gali turėti skirtingą veiksmingumo lygį.
Kiek laiko galioja COVID-19 vakcinos apsauga?
Apsaugos trukmė po vakcinacijos priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant vakcinos tipą ir individualias organizmo reakcijas.
Pradinė apsauga
Apsaugos lygis po pirmosios dozės žymiai padidėja po antrosios dozės.
Dėl to rekomenduojama skiepyti tiek pagrindine, tiek sustiprinamąja doze, kad būtų maksimaliai padidintas imunitetas.
Imuniteto sumažėjimas
Tyrimai rodo, kad po pirmųjų šešių mėnesių, ypač vyresnio amžiaus žmonėms ir asmenims, turintiems imuninių sutrikimų, gali prasidėti imuniteto silpnėjimas.
Sustiprinamųjų dozių poreikis
Kadangi COVID-19 virusas nuolat mutuoja, buvo nustatytas poreikis vartoti sustiprinamąsias dozes, kad būtų išlaikyta apsauga.
Trečioji dozė
Daugelyje šalių buvo rekomenduojama skiepyti trečiąja doze, ypač po šešių mėnesių nuo antrosios dozės. Tai gali padėti atnaujinti imuninės sistemos atsaką ir sumažinti užsikrėtimo riziką.
Atsinaujinančios vakcinos
Kiekvienais metais, panašiai kaip ir vakcina nuo gripo, gali tekti atnaujinti COVID-19 vakcinas, kad būtų užtikrinta apsauga nuo naujų viruso atmainų.
Praktiniai patarimai
Norint užtikrinti maksimalų saugumą ir apsaugą nuo COVID-19, žmonėms rekomenduojama laikytis šių patarimų:
Stebėkite savo sveikatos būklę
Jei jaučiate COVID-19 simptomus arba jums pranešta, kad buvote arti užsikrėtusio asmens, nedelsdami atlikite testą.
Pasikonsultuokite su gydytoju
Priklausomai nuo jūsų amžiaus, sveikatos būklės ir vakcinavimo istorijos, gydytojas gali rekomenduoti papildomų dozių ar kitų prevencinių priemonių.
Informacija ir šaltiniai
Būkite informuoti apie naujausius tyrimus, vakcinas ir skiepytojų rekomendacijas, kad galėtumėte priimti gerus sprendimus dėl savo ir artimųjų sveikatos.
COVID-19 vakcinos teikia įpareigojamą apsaugą nuo sunkios ligos, tačiau svarbu prisiminti, kad ilgalaikė apsauga gali reikalauti periodinės revakcinacijos. Įsitikinkite, kad laikotės rekomendacijų ir saugote save bei savo aplinką!