Skip to content
Home » Kiek galioja skiepas nuo COVID?

Kiek galioja skiepas nuo COVID?

  • by

Kiek galioja skiepas nuo COVID?

COVID-19 pandemija gerokai pakeitė mūsų gyvenimo būdą, o vakcinacija tapo vienu iš pagrindinių įrankių, siekiant suvaldyti viruso plitimą. Skiepai nuo COVID-19 teikia apsaugą nuo ligos, tačiau kylančių klausimų apie vakcinos galiojimą ir efektyvumą vis dar yra. Šiame straipsnyje aptarsime, kiek laiko galioja skiepai nuo COVID, kokie yra atsiminimo skiepai, ir kaip skirtingos vakcinos veikia mūsų imuninę sistemą.

Skiepų tipai ir jų veikimo principas

Šiuo metu pasaulyje yra kelios skirtingos vakcinos, skirtos COVID-19, įskaitant mRNA vakcinas, vektorių vakcinas ir inaktyvuotas virusas. Kiekviena iš jų veikia šiek tiek skirtingai, tačiau bendras tikslas – paruošti organizmą atpažinti ir reaguoti į SARS-CoV-2 virusą.

mRNA vakcinos

mRNA vakcinos, tokios kaip „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“, naudoja genetinę informaciją, kad organizmas galėtų pasigaminti viruso baltymą. Tai suaktyvina imuninį atsaką, ir imuninė sistema pradeda gaminti antikūnus. Pasibaigus tam tikram laikui, tikėtina, kad imuninė atmintis pradeda silpti.

Vektorių vakcinos

Vektorių vakcinos, pavyzdžiui, „AstraZeneca“ ir „Johnson & Johnson“, naudoja kitą, nekenksmingą virusą kaip transporto priemonę, kad pristatytų viruso DNR. Taip pat suaktyvinamas imuninės sistemos atsakas.

Kiek laiko galioja vakcinos?

Atlikti tyrimai rodo, kad po dviejų pagrindinių dozių ir papildomų atsiminimo dozių, skiepai suteikia stiprų imunitetą keletą mėnesių. Tačiau imuninė apsauga laipsniškai mažėja.

Pradinis imuniteto laikotarpis

Po dviejų dozių dauguma žmonių įgyja stiprų imunitetą, kuris trunka apie 6-8 mėnesius. Svarbu pabrėžti, kad šis laikotarpis gali skirtis priklausomai nuo individualių organizmo ypatybių, amžiaus ir sveikatos būklės.

Atsiminimo skiepai

Atsiminimo skiepai (booster doses) yra skirti atkurti silpnėjančią imuninę apsaugą. Tyrimai parodė, kad po atsiminimo skiepo imunitetas vėl padidėja, o tai padeda sumažinti užsikrėtimo ir ligos sunkumo riziką.

Kada reikėtų gauti atsiminimo skiepą?

Atlikus kelis tyrimus, ekspertai rekomenduoja gauti atsiminimo skiepą maždaug po 6 mėnesių nuo paskutinio skiepo. Tačiau šis laikotarpis gali keistis priklausomai nuo regiono ir naujų variantų plitimo.

Vaikų skiepai

Vaikai, kaip ir suaugusieji, taip pat turi gauti skiepus nuo COVID-19. Skiepijimo rekomendacijos vaikams priklauso nuo jų amžiaus ir sveikatos būklės. Tam, kad būtų užtikrintas saugumas, tėvai turėtų pasitarti su savo vaikų gydytojais.

Ką reiškia skiepų galiojimas?

Kai kalbame apie vakcinų „galiojimą“, turime omenyje ne tik tiesioginę apsaugą nuo viruso, bet ir imuninės sistemos gebėjimą greitai ir efektyviai reaguoti, jei organizmas susiduria su tikru virusu. Skiepai nesukuria „amžino“ imuniteto, todėl nuolat atliekami tyrimai siekiant išsiaiškinti, kaip dažnai reikia gauti atsiminimo skiepus.

Vakcinos efektyvumo sumažėjimas

Nauji COVID-19 variantai, tokie kaip Omicron, neabejotinai gali turėti įtakos vakcinos efektyvumui. Mokslininkai nuolat stebi šiuos pokyčius ir atitinkamai adaptuoja skiepijimo rekomendacijas.

Baigiamoji mintis

Skiepai nuo COVID-19 yra vienas iš efektyviausių būdų apsaugoti save ir aplinkinius nuo viruso. Nors pradinis imunitetas yra stiprus, jis laikui bėgant silpnėja, todėl reikia sekti naujausias rekomendacijas dėl atsiminimo skiepų. Svarbu, kad kiekvienas asmuo pasitartų su savo sveikatos priežiūros specialistu dėl geriausios skiepijimo strategijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *