Lietuvoje veikia savarankiška teisinė sistema, kuriai taikomos Lietuvos Respublikos įstatymai ir teisės aktai. Tačiau klausimas, ar angliškos teisės galioja Lietuvoje, kelia tam tikrų niuansų, ypač atsižvelgiant į tarptautinius santykius ir integracijos į Europos Sąjungą aspektus.
Angliškos teisės apibrėžimas
Angliškos teisės sistema, dar vadinama „common law“, yra pagrindinę teisinę sistemą Jungtinėje Karalystėje ir kai kuriose kitose šalyse, tokiose kaip JAV, Kanada, Australija ir kt. Skirtingai nuo kontinentinės teisės, kuri daugiausia remiasi rašytinėmis įstatymų normomis, common law stipriai remiasi teisės precedentais ir teismų sprendimais.
Teisinės sistemos Lietuvoje
Kontinentinė teisė
Lietuvos teisinė sistema priklauso kontinentinei teisinei tradicijai, kurioje pagrindą sudaro rašytiniai įstatymai. Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymai, įstatybiniai aktai ir tarptautiniai susitarimai yra pagrindiniai teisinės sistemos šaltiniai.
Europos Sąjungos įtaka
Būnant Europos Sąjungos nare, Lietuva privalo pritaikyti ES teisės aktus, direktivas ir reglamentus. Tai reiškia, kad tam tikros teisės normos, priimtos ES lygmenyje, gali tiesiogiai taikytis Lietuvos teritorijoje arba reikalauti nacionalinės įgyvendinimo.
Ar angliškos teisės galioja Lietuvoje?
Bendrosios taisyklės
Apskritai, angliskos teisės nėra tiesiogiai galiojančios Lietuvoje. Lietuvos teisės sistema nėra pagrįsta common law tradicija, todėl teisės normos iš Didžiosios Britanijos teisės sistemos netaikomos Lietuvos juristų ar teismų sprendimams.
Tarptarptautiniai susitarimai
Vis dėlto, tam tikrais atvejais tarptautiniai susitarimai, kuriuose Lietuva yra šalis, gali numatyti teisinių normų pritaikymą, panašiai kaip tai daroma ir pristatant tam tikras angliškas teisės normas. Pavyzdžiui, tarptautinės prekybos sutarčių atveju gali būti susijusios su įvairių šalių teisės principais.
Jurisdikcijos istoriškumas
Nors Lietuva neturi istorinio teisinio ryšio su angliskos teisės sistema, kai kurie Lietuvos teisės specialistai gali studijuoti ir remtis angliskais teisiniais standartais tarptautinėje praktikoje ar akademinėje veikloje. Tačiau tai neturėtų būti painiojama su tiesioginiu angliskos teisės taikymu.
Nuo Brexit priklausomie normos
Po Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos (Brexit) yra ir toliau reikalinga aiškinti tarptautinius teisinius santykius tarp šių šalių. Nors tai tiesiogiai neįtakoja Lietuvos teisės sistemos, tai gali turėti įtakos tarptautinėms sutarčių deryboms ir teisės normų pritaikymui tarp šalių.
Praktiniai aspektai Lietuvoje
Teisiniai konsultantai ir tarptautinė veikla
Tarptautinės įmonės, veikiančios Lietuvoje, gali susidurti su tarpe įvairiomis teisinėmis sistemomis. Šiuo atveju, nors angliskos teisės kultūra gali būti naudojama kaip teisinio konsultavimo pagrindas, galutinis sprendimų priėmimas ir teisės taikymas visada remiasi Lietuvos ir ES teisės normomis.
Kartotinis teisinis darbas
Lietuvos teisinė praktika gali kartoti kai kurias angliškos teisės institucijas ar metodus, tačiau tai daroma nepriklausomai nuo tiesioginio teisės normų perėmimo. Lietuvių teisės specialistai dažnai lygina skirtingas teisines sistemas, siekdami geresnio supratimo ir efektyvesnio teisinio darbo.
Išvados
Apibendrinant, angliskos teisės jišnaalis palyginti su Lietuvos teisės sistema nėra tiesiogiai galiojanti Lietuvoje. Lietuvos Respublika turi savo savarankišką teisinę sistemą, pagrįstą kontinentine teisine tradicija ir Europos Sąjungos teisės normomis. Nors tarptautiniai santykiai ir teisės bendradarbiavimas gali leisti tam tikrų angliškos teisės principų naudojimą praktikoje, tai nėra tai pats kaip tiesioginis teisės normų taikymas. Todėl Lietuvos teisės specialistai ir juridiniai asmenys turi labiau remtis nacionaliniais ir ES teisės aktais vykdydami savo teisinę veiklą.