ES skaitmeninis COVID pažymėjimas yra svarbus įrankis, padedantis užtikrinti saugų kelionę ir laisvą judėjimą Europos Sąjungoje kovojant su COVID-19 pandemija. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kas yra šis pažymėjimas, jo galiojimo laiką ir kitus svarbius aspektus.
Kas yra ES skaitmeninis COVID pažymėjimas?
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas (dar dažnai vadinamas „žaliuoju pažymėjimu“) buvo sukurtas kaip priemonė, leidžianti piliečiams ir nuolatiniams gyventojams lengvai pateikti informaciją apie savo COVID-19 statusą. Pažymėjimas gali patvirtinti, ar asmuo yra:
1. Pasiskiepijęs
Asmenys, kurie gavo visišką COVID-19 vakcinacijos kursą, gali gauti pažymėjimą, patvirtinantį jų vakcinacijos statusą. Šis pažymėjimas gali būti naudingas keliaujant į kitas ES šalis, kuriose gali būti reikalaujama pateikti vakcinacijos įrodymus.
2. Pasveikęs
Asmenys, kurie jau buvo užsikrėtę COVID-19 ir pasveiko, gali gauti pažymėjimą, patvirtinantį, kad jie turėjo teigiamą testo rezultatą ir dabar turi imunitetą.
3. Teigiamas testas
Žmonės, atlikę neigiamą COVID-19 testą (pavyzdžiui, PGR arba antigenų testą), taip pat gali gauti skaitmeninį pažymėjimą, kuris patvirtina jų COVID-19 statusą.
Pažymėjimo galiojimas
Vienas iš svarbiausių klausimų, susijusių su ES skaitmeniniu COVID pažymėjimu, yra jo galiojimas. Skaitmeninis pažymėjimas galioja tam tikrą laiką, priklausomai nuo to, kokią informaciją jis pateikia.
1. Vakcinacijos pažymėjimas
Pasiskiepijusių asmenų pažymėjimas yra galiojantis 9 mėnesius nuo visiškos vakcinacijos datos. Tai reiškia, kad, atlikus pirminį vakcinacijos kursą, asmenys turėtų gauti sulaukus mažiausiai šio laiko atnaujinti savo vakcinos dozes, ypač kai kalbama apie naujas vakcinos dozes, skirtas kovai su mutacijomis.
2. Pasveikimo pažymėjimas
Pasveikimo pažymėjimas galioja 180 dienų nuo teigiamo COVID-19 testo rezultato. Tai suteikia asmenims tam tikrą laikotarpį, per kurį jie gali keliauti be papildomų apribojimų.
3. Testavimo pažymėjimas
Neigiamas COVID-19 testo pažymėjimas, gavęs PGR ar antigenų testą, galioja 72 valandas – tai naudingas sprendimas, kai asmenys planuoja trumpalaikes keliones ar viešus renginius.
Praktiški aspektai
Turint omenyje, kad ES skaitmeninis COVID pažymėjimas yra itin svarbus dokumentas, kaupiantis informaciją apie asmens COVID-19 statusą, kiekvienas pilietis turėtų žinoti, kaip ir kur gauti šį pažymėjimą.
1. Kaip gauti pažymėjimą
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas gali būti gautas įvairiais būdais, priklausomai nuo šalies, kurioje gyvenate. Paprastai, tai gali būti padaryta per sveikatos priežiūros įstaigas, valdžios svetaines arba specialias mobiliąsias programas. Dauguma šalių siūlo skaitmenines versijas, kurias galima atsisiųsti arba gauti el. paštu.
2. Pažymėjimo patikrinimas
Visose ES šalyse yra nustatyti skirtingi reikalavimai dėl skaitmeninio COVID pažymėjimo patikrinimo. Tai gali apimti QR kodo nuskaitymą arba dokumentų peržiūrėjimą įeinant į viešas vietas, tokias kaip restoranai, muzikiniai renginiai ar kitos socialinės veiklos.
Išvados
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas atlieka svarbų vaidmenį išlaikant viešąją sveikatą ir užtikrinant saugų judėjimą visoje Europoje. Suprasti jo galiojimo laiką ir kaip gauti bei naudoti šį pažymėjimą yra būtina kiekvienam Europos šalies piliečiui. Kadangi pandeminė situacija nuolat kinta, svarbu sekti atnaujinimus ir besikeičiančius reikalavimus, ypač keliaujant į kitas šalis.