Galimybių pasas tapo svarbiu dokumentu, leidžiančiu žmonėms dalyvauti socialiniame gyvenime ir vykdyti kasdieniškas veiklas net ir esant epidemiologinei situacijai. Šiame straipsnyje aptarsime, kiek dienų galioja galimybių pasas, jo galiojimo sąlygas, atnaujinimo procesus, taip pat atsakysime į dažniausiai užduodamus klausimus.
Galimybių paso galiojimo trukmė
Galimybių paso galiojimas priklauso nuo įvairių veiksnių, tokių kaip asmens skiepijimo statusas, ligos išgyvenimo laikotarpis ir atlikti COVID-19 tyrimai. Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, galimybių pasas gali turėti skirtingą galiojimo trukmę.
Skiepijimo statusas
Asmenys, kurie yra pilnai paskiepyti (t. y. gavo dvi vakcinos dozes arba vieną, jei tai buvo \”Janssen\” vakcina), gali naudoti galimybių pasą ilgiau. Šiuo metu galimybių pasas yra galiojantys 270 dienų nuo antrosios vakcinos dozės gavimo. Po šio laikotarpio gali prireikti atlikti revakcinaciją, kad pasas išliktų galiojantis.
Covid-19 protrūkio atveju
Jei asmuo sirgo COVID-19 liga, galimybių pasas gali būti išduotas 180 dienų po teigiamo testo rezultato. Tai reiškia, kad asmenys, kurie pasveiko nuo COVID-19, taip pat gali pasinaudoti galimybių pasu tam tikrą laikotarpį, nes jų imunitetas laikomas pakankamu.
COVID-19 tyrimų rezultatai
Asmenys, kurie nėra paskiepyti ir negavo COVID-19, gali gauti galimybių pasą tik atlikę neigiamą testą. Šiuo atveju galiojimo trukmė yra 48 valandos nuo testo atlikimo momento. Tai leidžia asmenims dalyvauti renginiuose ar kitose veiklose, kai jų testų rezultatai yra teigiami.
Galimybių paso atnaujinimas
Norint, kad galimybių pasas išliktų galiojantis, svarbu atnaujinti informaciją apie skiepijimus ar COVID-19 ligos persirgimą. Šią informaciją galima atnaujinti per elektroninę sveikatos sistemos platformą arba per asmeninio gydytojo pagalbą.
Kaip atnaujinti galimybių pasą?
Galimybių paso atnaujinimas yra paprastas procesas. Asmenys turi:
- Pateikti informaciją apie gautas vakcinos dozes arba COVID-19 ligos atvejus.
- Susisiekti su savo gydytoju arba naudoti e.sveikatos sistemą.
- Palaukti, kol sistema atnaujins informaciją ir išduos naują galimybių pasą.
Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)
Kiek kartų galima atnaujinti galimybių pasą?
Galimybių pasas gali būti atnaujinamas tiek kartų, kiek reikia, vadovaujantis naujausiais skiepijimo ir ligos persirgimo duomenimis.
Ką daryti, jei pasas nepasirodo?
Jei galimybių pasas nepasirodo, patartina patikrinti, ar visi skiepijimo ar testo duomenys buvo įkelti tinkamai. Taip pat galima kreiptis į savo gydytoją ar instituciją, atsakingą už galimybių paso išdavimą.
Ar galimybių pasas galioja visose šalyse?
Galimybių paso galiojimas priklauso nuo šalies, kurioje jis naudojamas. Lietuvoje galimybių pasas yra pripažįstamas, tačiau kitos šalys gali taikyti savo reikalavimus ir galiojimo sąlygas.
Išvados
Galimybių pasas yra svarbus dokumentas, padedantis užtikrinti, kad žmonės galėtų dalyvauti socialiniame gyvenime saugiai. Jo galiojimas priklauso nuo skiepijimo, COVID-19 persirgimo ir atliktų tyrimų, todėl svarbu stebėti ir atnaujinti informaciją laiku. Tik laikantis visų reikalavimų galime užtikrinti saugumą ir tęsti kasdienę rutiną.